6 טיפים לצלמים מתחילים

6 טיפים לצלמים מתחילים

לא אחת קורה כי אנשים שניגשים בפעם הראשונה לצילום במצלמות DSLR או במצלמות שכבר אינן אוטומטיות לחלוטין, מאבדים לעתים את ההנאה שבצילום ואפילו מרגישים שהם "תקועים" בעיקר בצד הטכני ותפעול המצלמה. החלטות כמו פיצוי חשיפה או התמודדות עם נושאים כמו צמצם, תריס ורגישות (ISO) עדיין לא חקוקים טוב בזיכרון וכך גם ההשלכות של בחירה בצירופים טכניים שונים של הגדרות המצלמה.
הפוסט הזה בא לתת אתנחתא קטנה מהטרמינולוגיה העמוסה ולתת לכם ששה טיפים מהירים למה שכדאי לשים לב. 
*שימו לב כי הדוגמאות נעשות במצב P, אך לאחר שתשלטו על עניין הצמצם, התריס ורגישות ה ISO תוכלו לממש זאת בכל אחד ממצבי הצילום האחרים.
 
 
1. עברו לצלם במצב Program) P) כך תהיו פחות מודאגים מקביעת ערכי הצמצם או התריס, אך עדיין תהיו מסוגלים לבצע  התאמות וקביעות שונות בזמן הצילום, מה שייתן לכם שליטה במספר רב יותר של פרמטרים ויוביל אתכם ליצירתיות רבה יותר.  
2. הקפידו להגדיר את הרגישות לאור, ה ISO, בהתאם למיקום ולסצנה בה אתם מצלמים. 
ערכי ISO נמוכים מתאימים לתאורה חזקה וערכי ISO גבוהים מתאימים במיוחד לצילום בתנאים בהם התאורה חלשה.
ISO speed settings
3. שימו לב למהירות התריס המוצגת בעינית/במסך. מהירות תריס נמוכה מדי תגרום לתמונה "מרוחה" או מטושטשת. 
מהירות התריס נמוכה מדי? העלו את ערך ה ISO.
4. הגדירו את איזון הלבן של המצלמה (White Balance) בהתאם לסוג התאורה בה אתם מצלמים. 
תאורה מעורבת או בעייתית מדי? הישארו על Auto White Balance (AWB), את הצבעים ניתן לדייק לאחר מכן בתוכנת העריכה.5. השתמשו בפיצוי החשיפה בכדי להתערב בהמלצות המצלמה. 
התמונה לא בהירה מספיק? – קבעו ערכי פיצוי חשיפה חיוביים (1/3+…2/3+…1+…וכו') 
התמונה בהירה מדי? קבעו ערכי פיצוי חשיפה שליליים (1/3-…2/3-…1-…וכו')
Exposure Compensation
פיצוי חשיפה. להתערב בקביעות האוטומטיות של המצלמה.

6. הקפידו על הקומפוזיציה שלכם! – תמונה העשויה טוב מבחינה טכנית, עלולה להיות סתמית אם הנושא שבה, סידור האלמנטים בתמונה ותשומת הלב לפרטים לוקים בחסר. הכירו את "כללי הקומפוזיציה" והיעזרו בהם בבניית הפריים שלכם. אמנם אין כללים קבועים בצילום, אבל יש קווים מנחים אשר לעתים קרובות יכולים לעזור לנו לשפר את האיכות ואת הרושם שיותירו הצילומים שלנו.

Rule Of Thirds sample
שימוש בחוק השלישים בבניית הפריים
הצילום בעידן הנוכחי תופס חלק נכבד מהחיים של כולנו והרבה אנשים מגלים את היופי הטמון בו, את היצירתיות שבו ואת השפה הצילומית שהיא במידת מה אוניברסלית. הכלים הנ"ל הם בסיס למי מכם שעושים את צעדיהם ראשונים בתחום ומשותפים לטווח רחב של מצלמות, גם אם יש לכם ציוד חובבים או ציוד מתקדם יותר.
מוזמנים לשתף בתוצאות שלכם!

כתוב/כתבי תגובה